هر آنچه از ویندوز ۱۱ انتظار می‌رود | ویژگی های سیستم عامل جدید مایکروسافت

رسانه کلیک – با نزدیک شدن به تاریخ عرضه ویندوز ۱۱ اطلاعات بیشتری درباره این سیستم عامل در فضای آنلاین منتشر می‌شود که در این مطلب به مرور آن‌ها می‌پردازیم.

مایکروسافت اواخر هفته جاری از سیستم عامل جدید خود، یعنی ویندوز ۱۱ رونمایی می‌کند. این نسخه به نسل ویندوزهای بعدی معروف است که در یک رویداد مجازی به همراه رابط کاربری و ویژگی‌های جدید به نمایش گذاشته شد.

پیش‌تر گفته شد که نسخه فعلی سیستم عامل یعنی Windows 10 آخرین نسخه کمپانی مایکروسافت است. اما با توجه به تقاضای کاربران و عملکرد این نرم‌افزار در دوران پاندمی، به نظر می‌رسد که مایکروسافت تصمیم گرفته تا پلتفرم خود را به‌روزرسانی کند.

نخستین بیلد ویندوز ۱۱ مدت‌ها پیش در فضای آنلاین لو رفت. رابط کاربری جدید و خمیده‌تر، تغییر در فروشگاه Windows Store، یکپارچگی نزدیک‌تر با سرویس‌های Xbox و به‌روزرسانی احتمالی آفیس 365 از جمله موارد لو رفته در بیلد اولیه هستند.

نسخه 11 سیستم عامل دارای منوی استارت جدیدی است که به طور پیش‌فرض در وسط نوار وظیفه قرار دارد. با کلیک روی این دکمه، اپلیکیشن های نصب شده و فایل‌های پیشنهادی روی صفحه ظاهر می‌شوند که بدین‌وسیله، تجربه یکپارچه‌تری در اختیار کاربر قرار گیرد.

رابط کاربری اخیر به نام کد Sun Valley از طراحی آیکون‌های جدید برای سرویس‌های سیستمی و همین‌طور اپلیکیشن های ویدیویی، موسیقی، تقویم، میل و غیره برخوردار است. در ضمن، یک آیکون جدید به نام Widgets برای نمایش اخبار و آب‌وهوا در رابط کاربری به چشم می‌خورد.

 کنترل‌های Snap به کاربر اجازه می‌دهند تا پنجره‌های مختلف را به شیوه‌ای ساده‌تر در سمت راست یا چپ نمایشگر سنجاق کند. نوار جستجو در رابط جدید همانند Spotlight در سیستم عامل macOS اپل است.

این ویژگی‌ها یادآور رؤیایی است که قرار بود به عنوان بخشی از ویندوز 10Xبرای دستگاه‌های دو نمایشگری به حقیقت تبدیل شود. اما ظاهرا مایکروسافت تصمیم گرفته تا آن‌ها را در نسخه جدید سیستم عامل اصلی خود عرضه کند. غول فناوری همچنین ممکن است در راستای رویه گیمینگ ابری جدید، به‌روزرسانی‌های مختلفی را روی اپلیکیشن Xbox اعمال کند.

از دیدگاه بسیاری از کاربران، مایکروسافت باید برخی ویژگی‌های پراکنده‌شده بین رابط کاربری و Control Panel را در یک اپلیکیشن Settings منفرد با یکدیگر ادغام کند. انتظار می‌رود که نسخه 11 ویندوز به طور رایگان عرضه شود. البته به‌روزرسانی آفیس 365 با پرداخت هزینه همراه خواهد بود. آپدیت جدید باعث می‌شود که برنامه‌های Word، PowerPoint و Excel شباهت بیشتری به Docs، Sheets و Slides گوگل پیدا کنند. بنابراین امکان به‌روزرسانی بلادرنگ آن‌ها در پلتفرم‌های مختلف از جمله Teams میسر می‌شود.

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *