اخبار ضد و نقیض از نشست وین/ توافق نزدیک است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، ادامه دور هشتم مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌ها که از روز دوشنبه ۱۳ دی ماه در شهر وین آغاز شد، در چند روز گذشته نیز در سطوح و فرمت‌های مختلف در جریان بود تا اینکه امروز روزنامه رأی الیوم مدعی توافق در مذاکرات شد. اما آیا این خبر صحت دارد؟

درحالیکه مقامات رسمی وین تاکنون حرفی از جزئیات مذاکرات اعلام نکرده‌اند، رأی الیوم مدعی شد، این دور از مذاکره به توافقی موقت و دو ساله ختم شده تا مرحله آزمایش و اعتمادسازی باشد و به موجب آن آمریکا تمامی تحریم‌های وضع شده در دوره رئیس‌جمهور سابق «دونالد ترامپ» را لغو کند.

آنطور که فارس گزارش داده، این روزنامه ادامه داد، دیدار «چوی جانگ کان» معاون وزیر خارجه کره‌جنوبی با علی باقری در وین و اعلام توافق میان طرفین به منظور آغاز گفتگو برای آزادی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی، به درخواست آمریکا و برای اثبات حسن نیت بوده است. این اموال حدود هفت میلیارد دلار است و سئول به درخواست آمریکا آن‌ها را بلوکه کرده است.

رأی‌الیوم در ادامه نوشت: بها یا ضمانت‌هایی که بر سر آن در وین توافق شده این است که ایران ذخیره اورانیوم غنی‌شده و سانتریفیوژها و معدن اورانیوم خود را حفظ کند.

انتقال ذخایر اورانیوم ایران به روسیه

ایران این ذخایر را پس از خروج آمریکا از برنامه برجام اقدام مشترک (برجام) تولید کرد. بر اساس توافق مذکور، این ذخایر اورانیوم به روسیه منتقل خواهد شد و در لحظه خروج دولت آمریکا از توافق، به ایران بازمی‌گردد. همچنین در صورت خروج آمریکا از توافق، ایران از همانجایی که برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرده دوباره شروع خواهد کرد.

دولت سابق آمریکا بعد از خروج از  برجام تحریم‌ها علیه ایران را از سرگرفته و به سیاست‌هایی تحریک‌آمیز علیه ایران، از جمله ترور سردار سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روی آورد.

ترامپ وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.

او در حالی از قدرت کنار رفت که بابت شکست در سیاست‌هایش در برابر ایران به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

تکذیب خبر توافق در وین

پس از انتشار این خبر، یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده گفت: خبر روزنامه الرای الیوم درباره حصول توافق موقت ۲ ساله در وین «کاملا غلط و ساختگی» است.

آخرین اخبارسیاسی و اجتماعی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *