کاهش قیمت لپ تاپ در بازار

به گزارش تجارت‌نیوز، ناصر جلالی، عضو هیات مدیره اتحادیه فناوران رایانه از کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت لپ تاپ خبر داد و گفت: کاهش نرخ ارز، پایین آمدن توان خرید و افت قیمت‌های جهانی ریزش نرخ انواع لپ‌تاپ‌ در بازار را در پی داشت؛ به عنوان مثال قیمت لپ تاپ V ۱۵ لنوو حدود ۲ میلیون تومان نسبت به ماه گذشته افت قیمت را تجربه کرد. همچنین نرخ برخی مدل‌های لپ تاپ گیمینگ به دلیل عدم عرضه در بازار جهش قیمتی داشتند و نرخ آنها به ۴۲ میلیون تومان هم رسید اما با عرضه این کالاها در بازار قیمت این مدل نیز فروکش کرد.

خبر اجاره دادن لپ تاپ واقعیت دارد؟

این فعال صنفی در واکنش به خبر اجاره لپ تاپ، گفت: اجاره لپ تاپ چندان بعید نیست وقتی مصرف‌کننده نیاز دارد اما توان خرید ندارد چاره‌ای نیست جز اینکه اجاره کند؛ اما این اقدام منطقی به نظر نمی‌رسد چراکه کار آی‌تی یک شو تلویزیونی نیست که یکروزه به پایان برسد و معمولا نیاز به آن دائمی است مگر در شرایط خاص؛ به عنوان مثال ممکن است شخصی برگزار کننده یک نمایشگاه باشد و به تعداد زیادی لپ تاپ نیاز داشته باشد در این شرایط ممکن است اجاره کنند.

وی با بیان اینکه تمایل برای تغییر لپ تاپ‌ از سوی مردم کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: مشتریان بیشتر متقاضی ارتقاء لپ تاپ خود هستند و چندان رغبتی برای عوض کردن از خود نشان نمی‌دهند. افت توان خرید بالای ۱۰ درصد خرید این محصول را کاهش داده است.

به گفته جلالی؛ لپ تاپ از ۸ میلیون ۸۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان در بازار موجود است اما پرفروش‌ترین و بهترین لپ‌تاپ‌ها حدود ۱۷ تا ۲۵ میلیون تومان به فروش می‌رسند.

عضو هیات‌مدیره اتحادیه فناوران رایانه با تاکید بر اینکه انصاف در فروش لپ‌تاپ‌های استوک بسیار حائز اهمیت است، گفت: تعداد لپ‌تاپ‌های استوک در بازار زیاد است و حتی استوک لپ‌تاپ‌های نسل جدید نیز موجود است من پیشنهاد می‌کنم خریداران پیش از خرید لپ تاپ استوک به نسل آن و تفاوت قیمت استوک با نو توجه کنند. همچنین در هنگام خرید لپ تاپ باید به عمر باطری توجه کرد چراکه بعد از مدتی باطری استوک رو به خاموشی می‌رود؛ شرکت‌های هندی و پاکستانی لپ‌تاپ‌های استوک را جمع‌آوری و نواقص آنها را رفع در همه بازارهای جهان عرضه ‌می‌کنند.

این فعال صنفی با بیان اینکه واردات قانونی لپ تاپ استوک نداریم، اضافه کرد: بازار استوک در ایران این‌گونه نیست که از یک مدل لپ تاپ ۱۰ عدد موجود باشد، این لپ‌تاپ‌ها وارداتی و از کانادا، اروپا و چین وارد می‌شوند.

وی تاکید کرد: قاچاق لپ تاپ نو توجیه اقتصادی ندارد و ممکن است از شهرهای مرزی و یا مسافری وارد کشور شود اما وقتی واردکننده می‌تواند برای واردات لپ تاپ ارز نیمایی دریافت کند دلیلی ندارد که اقدام به قاچاق کنند و مردم چندان تمایل ندارند که کالای آی‌تی را از مبادی قاچاق تهیه کنند چراکه این نوع کالاها خدمات پس از فروش مناسبی ندارند.

منبع: ایلنا

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *