کمبود مواد اولیه در واحدهای صنعتی

رئیس اتحادیه ماشین آلات کشاورزی و صنعتی تهران درباره وضعیت بازار در حوزه کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای به تجارت‌نیوز گفت: سال ۹۷ تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شد که در بازار با کمبود کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای رو به رو شویم. امسال نیز ۵۰ درصد ثبت سفارش واردات کالاهای سرمایه‌ای به دلیل تشدید تنش‌های سیاسی میان ایران و آمریکا کاهش یافت.

علی توسطی افزود: کمبود کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و ساختمانی باعث شد که بسیاری از بنگاه‌های تولیدی با چالش‌های اساسی دست و پنجه نرم کنند.

او اظهار کرد: نتیجه عدم ثبت سفارش کالاهای سرمایه‌ای منجر به آن شد در حوزه صنایع به خصوص کالاهای اساسی و مصرفی با کمبود کالا مواجه شویم؛ سال گذشته این مواضع و ممنوعیت‌ها در حالی در بخش تجاری کشور رقم خورد که در تمام دنیا چنین قوانینی در راستای توسعه بخش تولید معنایی ندارد. با صنعتی شدن جوامع هیچ کشوری مدعی نیست که تمام کالاها را از صفر تا ۱۰۰ تولید کرده است. در این بازه زمانی با بالا رفتن هزینه‌های تمام شده تولید برخی کالاها دیگر توجیه اقتصادی ندارد و از این رو نیازمند واردات برخی کالاها هستیم.

توسطی گفت: در این مقطع بسیاری از واحدهای صنعتی نیازمند مواد اولیه و کالاهای سرمایه‌ای هستند. حال امیدواریم در سال ۹۹ بتوانیم کالاهایی که در دسترس نیستند را برای فعالان اقتصادی تعمیر و تجهیز کنیم.

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *