اجرای طرح گواهی اعتبار مولد «گام» از هفته آینده

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: همان گونه که پیش‌تر گفته بودم، طرح گواهی اعتبار مولد «گام» به مرحله اجرایی رسید و به حول قوه الهی، هفته آینده و در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، با ظرفیت اولیه ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین اعتبار، به تدریج از طریق تعدادی از بانک‌های دولتی و خصوصی در اختیار واحدهای تولیدی فعال کشور قرار می‌گیرد.

رئیس‌کل بانک مرکزی عنوان کرد: طرح «گام»، یکی از برنامه‌های بانک مرکزی با کمک نظام بانکی کشور است که در چارچوب مدیریت نقدینگی تلاش خواهد کرد امکان تامین غیرتورمی سرمایه در گردش مورد نیاز زنجیره تولید را، خصوصا برای واحدهای کوچک و متوسط، فراهم سازد.

وی ادامه داد: گواهی اعتبار مولد «گام»، به عنوان یک ابزار بازار محور و با قابلیت نقل و انتقال، در بازارهای پول و سرمایه، تسهیلات جدیدی را برای تامین اعتبار بنگاه‌های تولیدی فراهم می‌سازد.

همتی اظهار کرد: در این طرح، تولیدکنندگان بر مبنای فاکتور خرید مواد اولیه و واسط از بانک عامل درخواست انتشار و تضمین گواهی اعتبار مولد در سررسید کرده و به بنگاه فروشنده مواد اولیه تحویل می‌دهند.

وی افزود: فروشنده می‌تواند گواهی را تا سررسید نکه دارد یا می‌تواند به فروشنده مواد اولیه تحویل دهد یا اینکه در بازار سرمایه تنزیل کند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک مرکزی سیاست‌های ارزی، پولی و اعتباری خود را بر محور کنترل تورم و همزمان حمایت از رونق تولید و رشد اقتصادی غیر نفتی متمرکز ساخته است واین سیاست را با قدرت ادامه خواهد داد.

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *