بیماری کرونا چه تاثیری بر قیمت موبایل دارد؟

رئیس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل در پاسخ به این پرسش که بازار لپ تاپ، گوشی موبایل و لوازم جانبی پس از گسترش ویروس کرونا چه خواهد شد؟ به تجارت‌نیوز گفت: طبق ارزیابی ما آنچه که مشخص است این ویروس کرونا تاثیری بر قیمت افزایش قیمت موبایل تا شب عید را ندارد؛ این در حالی است که پس از انتشار اخبار ویروس کرونا در چین قیمت موبایل شیائومی در بازار ایران به شدت افزایش یافت.

رضا قربانی در ادامه افزود: در حال جاضر شیائومی بزرگترین شرکت تلفن همراه در چین محسوب می‌شود و به سرعت سهم بازارهای جهان را گرفت. حتی سهم این برند نیز از هوآوی و سامسونگ افزایش یافت. همیشه در ایام سال نوی میلادی در چین به دلیل تعطیلات طولانی قیمت تلفن همراه تا حدودی در بازارها افزایش می‌یابد اما این بار پدید آمدن این ویروس در سال نوی چینی‌ها مصادف شد. برند سامسونگ نیز با برندهای هند، ویتنام، ترکیه و مالزی تولید می‌شود این در حالی است که قطعات مهم تولید گوشی موبایل در این کشورها از چین تامین می‌شود.

علت گرانی قیمت موبایل چیست؟

او اظهار کرد: چنانچه چینی‌ها نتوانند ویروس کرونا را کنترل کنند قیمت موبایل و لپ تاپ با افزایش قیمت کاذب ۱۰ درصدی مواجه خواهند شد. خوشبختانه قبل از پدید آمدن این ویروس ثبت سفارش و واردات موبایل انجام شده است. چهار میلیون دستگاه موبایل نیاز کشور است با ثبت سفارش در دی ماه یک میلیون و ۶۹۰ هزار دستگاه موبایل وارد کشور شد. چنانچه در دو ماه آخر یک میلیون و ۱۲۰ هزار دستگاه وارد کشور شود، نیاز کشور برطرف خواهد شد.

قربانی با اشاره به علت افزایش قیمت موبایل در بازار گفت: علت افزایش قیمت موبایل در بازار افزایش قیمت ارز نیمایی است. قیمت دلار نیمایی حدود یک ماه گذشته سه هزار و ۱۰۰ تومان بود و این درحالی است که امروز قیمت دلار به بیش از سه هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است.

رئیس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل گفت: فعلا در بازار کمبود موبایل نداریم و به طور کلی شیوع بیماری کرونا تاثیر بیش از ۱۰ درصدی در بازار موبایل ندارد.

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *