راه‌اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌وکار از فردا

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، تلاش برای بهبود وضعیت کسب‌وکار در کشور از سال‌ها قبل جزو مطالبات اصلی بخش خصوصی بوده و در این راستا همواره تلاش کرده است تا با ارائه پیشنهادات کاربردی و نقدهای سازنده به سیاستگذار نشان دهد که چگونه می‌توان فضای کسب‌وکار را در مسیر بهبود قرار داد و شرایط را برای فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران تسهیل کرد.

وضعیت نامطلوب اقتصاد ایران در ارزیابی‌های بین‌المللی مانند گزارش انجام کسب‌وکار بانک جهانی نیز باعث شد تا سیاستگذار بیش از قبل نسبت به ضرورت برداشتن موانع و تسهیل شرایط به‌ویژه در مولفه شروع کسب‌وکار آگاه شود و به فکر اندیشیدن تدابیری برای این کار باشد.

اگرچه اقداماتی چون تدوین و تصویب قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار در اوایل دهه ۱۳۹۰ انجام گرفت تا عدم اجرایی شدن بخش عمده‌ای از این قانون خود به مشکل دیگری تبدیل شد. در نهایت مجدد تلاش‌های بخش خصوصی و همراهی دولت، به‌ویژه وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان‌های زیربط و دخیل در صدور مجوز برای کسب‌وکار به یک نتیجه عملی رسید: «راه‌اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌وکار»

مقام معظم رهبری در بخشی از سخنان خود در روز ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری در دیدار ویدئویی با عوامل مجموعه‌های تولید گفتند: «بررسی‌های کارشناسی‌ای را که برای من نقل کردند که از وزارت اقتصاد برای دفتر ما فرستادند؛ با بررسی‌های کارشناسی که کردند، آنها می‌گویند که اگر دو اقدام در زمینه‌ی مسائل اقتصادی انجام بگیرد، جایگاه کشور از لحاظ شاخص کسب و کار ۴۰ رتبه تا ۵۰ پنجاه رتبه ارتقا پیدا خواهد کرد؛ این را کارشناسان وزارت اقتصاد می‌گویند.

یکی از این دو کار عبارت است از «ایجاد پنجره‌ی واحد صدور مجوّز»؛ یک وقت‌هایی بنده در جلسه‌ی با دوستان در همین دولت، دو سه سال پیش گفتم -الان درست یادم نیست- که کسی که می‌خواهد مجوّز برای یک کار اقتصادی به دست بیاورد، به نظرم حدود سی چهل جا بایستی مراجعه بکند تا بتواند یک مجوّز بگیرد؛ آن وقت کاری که باید در ظرف یک روز انجام بگیرد، شش ماه طول میکشد یا گاهی هم تا آخر اصلاً انجام نمیگیرد. یکی از دو کار این است: ایجاد پنجره‌ی واحد صدور مجوّزها؛ یعنی همه‌ی دستگاه‌ها بیایند در یک نقطه تجمّع داشته باشند و کسی که [مجوز] می‌خواهد، در ظرف نصف روز بتواند مجوّز خودش را تحصیل کند و زمان را کوتاه بکند و برود دنبال کارش… .

حالا این پنجره در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران مهیا شده است و از روز شنبه دهم خرداد ماه ۱۳۹۹ با حضور جمعی از مقامات بخش خصوصی و دولت از جمله وزیر اقتصاد، رئیس اتاق تهران، رئیس گروه بررسی‌های اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری، روسای سازمان‌های تامین اجتماعی و ثبت شرکت‌ها، معاونان وزیر اقتصاد و … به طور رسمی افتتاح می‌شود.

این مراسم که با توجه به تداوم خطر همه‌گیری کرونا با رعایت اصول بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی انجام می‌شود به طور کامل و به صورت زنده از طریق سایت اتاق بازرگانی تهران و حساب رسمی اینستاگرام اتاق تهران پخش می‌شود.

هم‌چنین شبکه ایران‌کالا نیز بخش‌هایی از این مراسم را به صورت زنده تحت پوشش قرار داده و پخش می‌کند.

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *