پشت‌پرده کند شدن سرعت اینترنت

به گزارش تجارت‌نیوز وزارت ارتباطات توپ را به شرکت ارتباطات زیرساخت پاس می‌دهد و ارتباطات زیرساخت که متولی واردات پهنای باند است، ماجرا به سازمان تنظیم مقررات ارتباطت رادیویی حواله می‌دهد. تنظیم مقررات پاسخگو نیست و اپراتورها و شرکت مخابرات هم از اساس منکر کند شدن اینترنت هستند.

در این میان سامانه تلفنی ۱۹۵ وزارت ارتباطات هم در پاسخ خود را مرجع ثبت شکایات می‌داند و پاسخی برای این پرسش ندارد اما ماجرایی که این وسط تغییر نکرده، سرعت کند اینترنت است که کارمندان دورکار و دانش‌آموزان و دانشجویان را دچار مشکل کرده است.

کاربران ایرانی اما پاسخ‌های متفاوتی برای این پرسش دارند. از کلاهبرداری و فروختن پهنای باند غیراستاندارد به تعداد زیادی از کاربران گرفته تا گارد دفاعی برای حملات اینترنتی به سازمان‌های ایران که این روزها خبری می‌شود.

برخی دیگر هم ماجرا را به مانورهای آزمایشی برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و داخلی سازی شبکه اینترنت ربط می‌دهند و عده‌ای از ایجاد لایه‌های جدید فیلتر اینترنت کاربران ایرانی و از دست رفتن استانداردهای سرعت دانلود و آپلود می‌گویند.

جالب است که کارشناسان فناوری اطلاعات و ارتباطات هیچ کدام از پاسخ‌های کاربران را رد نمی‌کنند و این دلایل را متحمل می‌دانند.  یکی از مدیران سابق سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی که مایل به درج نامش نیست، به تجارت‌نیوز می‌گوید که شرکت ارتباطات زیرساخت بی‌کیفیت‌ترین پهنای باند اینترنت را برای کاربران ایرانی می‌خرد و با کوچکترین افزایش تقاضا سرعت به شدت کند می‌شود.

او احتمال اعمال لایه‌های جدید فیلتر را هم دور از ذهن نمی‌داند و می‌گوید که شبکه اینترنت هوشمند است و پس از مدتی لایه‌های فیلتر را شناسایی می‌کند و متولیان ناچارند که لایه‌های جدید اعمال کنند و همین مساله منجر به افت کیفیت اینترنت می‌شود.

کیوان نقره‌کار، کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات هم به تجارت‌نیوز توضیح می‌دهد که بسیاری از تجهیزات اپراتورها و مخابرات فرسوده است و جوابگوی فناوری‌های جدید نیست و این موضوع به محض افزایش تقاضای اینترنت به ویژه در زمان شیوع کرونا محسوس‌تر می‌شود. از طرف دیگر به دلیل تحریم تامین تجهیزات برای خدمات‌دهنده‌های اینترنت دشوار است.

اودرباره تاثیر مانورهای اینترنتی بر کندی سرعت هم توضیح می‌دهد که این مساله ممکن است اما با ایجاد شبکه ملی اطلاعات سرعت اینترنت کاربران افزایش خواهد داشت و کندی اینترنت ممکن است مقطعی و برای مانورهای آزمایشی باشد.

با این حال اما متولیان درباره علت کندی اینترنت سکوت کرده‌اند و معلوم نیست دقیقا کدام دلیل عامل کندی سرعت اینترنت کاربران ایرانی در روزهای اخیر بوده است؟

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *