علت قطعی برق در مناطق مختلف کشور چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در برنامه گفت و گوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص دلایل قطعی برق توضیح داد: امسال با خشکسالی و افزایش دمای زودرس مواجه هستیم که منجر به کاهش ۵۰ درصدی مخازن آب نیروگاه‌های برق‌آبی و کسری ۳ هزار و ۵۰۰ مگاواتی تولید برق شده است.

او ادامه داد: همچنین امسال نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش مصرف برق داشته ایم که بخشی از این رشد مصرف به استخراج رمزارز بر می‌گردد.

سخنگوی صنعت برق درباره میزان تولید و مصرف برق در کشور گفت: میانگین تولید برق در کشور حدود ۵۵ هزار مگاوات است و پیش بینی مصرف برای تابستان هم همین رقم است، اما روز گذشته مصرف برق به ۵۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسید، البته برنامه‌هایی با صنایع برای مدیریت مصرف برق داریم.

این مقام مسئول افزود: براساس تخمین‌های مراکز معتبر، استخراج کنندگان غیرمجاز رمز ارز حدود ۲ هزار مگاوات برق مصرف می‌کنند. همچنین مصرف کنندگان مجاز رمز ارز از روز گذشته از مدار خارج شده اند و در ۴ ماه اوج مصرف اجازه فعالیت ندارند.

رجبی مشهدی در پاسخ به این سوال که چرا به جای قطع برق تولیدکنندگان غیرمجاز رمز ارز، به سرعت برق مصرف کنندگان خانگی قطع می‌شود و اینکه آیا نمی‌شود از میزان مصرف برق (بالا رفتن غیر عادی رقم کنتور) تولیدکنندگان رمز ارز را شناسایی کرد؟گفت: بخش عمده‌ای از آن‌ها در شهرک‌های صنعتی، دامداری‌ها و … مستقر هستند و برخی از آن‌ها از تجهیزاتی استفاده می‌کنند که دستگاه قرائت کنتور را به خطا می‌اندازد.

او ادامه داد: در این بخش مردم می‌توانند به ما کمک کنند و با شناسایی و معرفی آنها، پاداش دریافت کنند که پاداش ۲۰ میلیون تومانی برای معرفی استخراج کنندگان غیر مجاز ارز دیجیتال در نظر گرفته شده است. تاکنون در مجموع حدود ۱ میلیارد تومان پاداش هم پرداخت شده است.

سخنگوی صنعت برق اعلام کرد: میزان مصرف هر ماینر (رایانه تولید رمز ارز) به اندازه یک کولر گازی است.

معاون شرکت توانیر درباره بی‌برنامگی روز گذشته در قطعی برق گفت: متوسط رشد مصرف برق کشور در ۱۰ سال گذشته ۱.۸ درصد بود و در شرایط اوج ۳ تا ۵ درصد، اما امسال ۲۰ درصد افزایش مصرف را تجربه کردیم که جبران ۹ هزار مگاوات کسری بسیار سخت است. البته برخی مشکلات فنی موجب شد که قطعی برق قبل از برنامه اعلام شده اتفاق بیفتد که تمام تلاش خود را برای رفع آن انجام می‌دهیم.

رجبی مشهدی ضمن عذرخواهی از مشکلات به وجود آمده، گفت: از مردم خواهشمندیم به ویژه در ساعات اوج مصرف برق با ما همکاری لازم را داشته باشند، هم‌اکنون نیاز به ۲۰ درصد کاهش مصرف برق داریم که مهم‌ترین کمک مردم در حوزه وسایل سرمایشی است.

او افزود: اگر دمای کولر‌های گازی حدود ۲۵ یا ۲۶ درجه تنظیم شود، حدود ۲۰ درصد صرفه‌جویی حاصل می‌شود. سایه‌بان و دور کُند کولر آبی هم ۳۰ تا ۴۰ درصد مصرف برق و مقداری هم مصرف آب را کاهش می‌دهد.

دریافت خسارت ناشی از قطعی برق

سخنگوی صنعت برق کشور درباره نحوه دریافت خسارت‌ ناشی از قطع برق گفت: مردم می‌توانند به سایت (bime.tavanir.org.ir) مراجعه و اعلام خسارت ناشی از قطعی برق کنند. پس از طی مراحل مربوط خسارت از طرف بیمه پرداخت می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *