سهم زنان از مدیریت صنعتی یک پنجم مردان است

به گزارش تجارت‌نیوز، یک فعال حوزه صنعت خواستار افزایش سهم مدیریتی زنان در این بخش شد و گفت: سهم زنان از مدیریت در حوزه صنعت یک پنجم مردان هم نیست.

اشکناز اورعی در گفت و گو با ایسنا، درباره حضور زنان در صنعت گفت: تصور غلطی در میان برخی رایج شده و معتقدند که زنان نباید وارد بخش صنعت و مشاغلی از این دست شوند. این در حالی است که مقایسه آمار و عملکرد معدود زنانی که به جایگاه‌های مدیریتی در بخش صنعت رسیده‌اند نشان می‌دهد که این تصور کاملا نادرستی است.

وی با بیان اینکه باید چهره مردانه صنعت تغییر کند، گفت: وقتی صحبت از تغییر چهره مردانه می‌شود، منظور این نیست که از حالا باید چهره صنعت زنانه شود، بلکه معتقدم باید به توانایی‌های زنان اعتماد شده و بر اساس شایسته سالاری و صرف نظر از جنسیت به آنان توجه شود.

این فعال حوزه صنعت ادامه داد: نکته مهم دیگری هم در مورد زنان وجود دارد و آن حضور زنان در رده‌های مختلف تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در کشور است. وقتی می‌گوییم زنان باید در صنعت حضور داشته باشند، منظور این است که باید در رده‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و مدیریتی مشارکت داشته باشند.

اورعی با بیان اینکه در حال حاضر سهم زنان در جایگاه‌های مدیریتی و تصمیم‌گیری حوزه صنعت بسیار اندک است، گفت: من با ارفاق می‌توانم بگویم که این سهم کمتر از یک پنجم مردان است. در بخش اشتغال هم آمار رسمی که وجود دارد نشان می‌دهد که سهم صنعت در اشتغال زنان کمی بیشتر از ۲۳ درصد است.

عضو کمیسیون زنان خانه صنعت و معدن همچنین به برپایی نمایشگاه زنان اثرگذار اشاره کرد و گفت: برگزاری چنین نمایشگاه و کنگره بین‌المللی بسیار خوب است، اما لازم است بعد از نمایشگاه وارد فاز اجرا و عملیاتی هم بشویم و حالا که این تعداد از زنان اثرگذار در یک کنگره و نمایشگاه در کنار هم جمع شده‌اند، برنامه‌ریزی برای حمایت از آنان، دریافت و انتقال تجربیات آنان و سهیم کردن آنان در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های حوزه صنعت هم انجام شود.

اورعی درپایان با پیشنهاد تشکیل مجمع زنان اثرگذار با تشکیل کمیته‌های صنعتی، فرهنگی، کشاورزی و … را مطرح کرد و گفت: خوب است که از ظرفیت ایجاد شده در راستای تشکیل یک سازوکار هدفمند و منجسم بهره گرفته شود و فعالیت چنین مجامعی با محوریت یک دبیرخانه واحد، همواره ادامه داشته باشد.

منبع: ایسنا

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *