متقاضیان کالاهای ایرانی کدام کشورها هستند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در سال ۹۷ و بر اساس آمار یازده ماهه منتشر شده، روابط تجاری غیرنفتی کشورهای دنیا با ایران شامل صادرات انواع کالا و واردات آن‌ها به مرز ۷۸٫۵ میلیارد دلار رسید؛ یعنی حدود ۴۰ میلیارد دلار صادرات کالاهای ایرانی و در مقابل ۳۸٫۵ میلیارد دلار واردات انواع کالا به کشور.

کاهش واردات انواع کالا در سال گذشته به دلایل متعدد از جمله تحریم‌ها باعث شد تا تراز تجاری کشورمان در سطح مثبت ۱٫۵ میلیارد دلار قرار گیرد و این در حالی بود که در مدت مشابه طی سال ۹۶، علی‌رغم تجارت ۸۹٫۲ میلیارد دلاری ایران با کشورهای دنیا، تراز تجاری کشورمان منفی ۶ میلیارد دلار بود.

اما در این میان نیم نگاهی به کشورهایی که بیشترین تعامل تجاری در حوزه تجارت کالاهای غیرنفتی با ایران را داشتند، قابل توجه و البته پر اهمیت است؛ کشورهایی که در حوزه صادرات و واردات در سال ۹۷، توانستند در جایگاه شرکای تجاری ایران بنشینند و بیشترین سهم از حجم تجارت خارجی ایران را به خود اختصاص دهند.

بیشترین صادرات غیرنفتی ایران به کدام کشورها بوده است؟

در مقابل اما بیشترین حجم صادرات غیرنفتی کشورمان هم همچون واردات ایران، در تبادل تجاری با کشور بزرگ چین رخ داده و در ۱۱ ماه سال گذشته، بیش از ۸ میلیارد و ۳۵۹ میلیون دلار صادرات انواع کالاهای غیرنفتی از مبدأ کشورمان به چین صادر شده است.

همچنین کشور عراق به عنوان یکی از مهمترین کشورهای هدف صادرات کالاهای غیرنفتی ایران که تنوع کالاهای صادراتی ایرانی به این کشور از حجم قابل توجهی برخوردار است، در سال گذشته، به دومین شریک صادراتی ایران تبدیل و بیش از ۸ میلیارد و ۲۳۹ میلیون دلار طی ۱۱ ماه، کالای غیرنفتی ایرانی به این کشور صادر شد.

منبع: تسنیم

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *