آیا وضع بنگاه‌‌های صنعتی در سال ۹۸ بهبود می‌یابد؟

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره وضعیت صنایع کوچک و متوسط در سال ۹۷ به تجارت‌نیوز گفت: ۴۳ هزار بنگاه صنعتی در شهرک‌های صنعتی در حال فعالیت هستند که حدود ۹۷ درصد این بنگاه‌ها را واحدهای صنعتی کوچک و متوسط تشکیل می‌دهد. همچنین حدود ۲۲ درصد از واحدهای تولیدی در حالت رکود قرار دارند. در سال ۹۷ توانستیم با بازسازی و نوسازی تجهیزات و برطرف‌سازی چالش‌ها حدود ۱۴۰۰ واحد صنعتی را به چرخه تولید باز گردانیم.

محسن صالحی‌نیا به وضعیت فعالیت بنگاه‌های صنعتی اشاره کرد و افزود: برخی بنگاه‌های صنعتی هستند که فعلا با ظرفیت نسبی مشغول کارند. حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد واحدها با ظرفیت زیر ۵۰ درصد فعالیت می‌کنند. حدود ۳۰ درصد از واحدها نیز بین ۵۰ تا ۷۰ درصد مشغولند و ۱۵ درصد واحدهای تولیدی هم با ظرفیت بالای ۷۰ درصد مشغول فعالیت هستند.

او در پاسخ به این پرسش که آیا وضعیت صنایع کوچک در سال ۹۸ بهتر خواهد شد یا خیر؟ گفت: فضای کلان کسب‌وکار بر وضعیت بنگاه‌ها اثرگذار است. چنانچه وضعیت تولید در سال ۹۸ مطلوب باشد قطعا وضعیت بنگاه‌های صنایع کوچک هم در سال ۹۸ مطلوب می‌شود. بالعکس این موضوع هم وجود دارد. نمی‌توان صنایع بزرگ را از صنایع کوچک تفکیک کرد. امروز هر کالای صنعتی که قابلیت مصرف دارند، در فعالیت بنگاه‌ها نقش دازند. چنانچه افزایش استفاده از ظرفیت‌های تولیدی در کشور رونق بگیرد، وضعیت بنگاه‌ها نیز مطلوب خواهد شد.

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *