هر سال ۷۰۰ پزشک از ایران می‌رود

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی ضمن مخالفت با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی، با تاکید بر لزوم بررسی کارشناسی و علمی طرح مجلس در این باره، گفت: ما از این جهت نگرانیم که افزایش بی‌رویه ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی اگر هماهنگ با ارتقای زیرساخت‌های لازم نباشد، کاهش جدی در کیفیت سواد سلامت و سطح علمی و عملی فارغ‌التحصیلان پزشکی ایجاد می‌کند؛ موضوعی که آسیب آن قطعا به مردم می‌رسد.

وی افزود: به همین دلیل هم با افزایش بی‌رویه ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی مخالفیم و طی مکاتبه‌ای با مسوولان ذیربط و رییس مجلس شورای اسلامی، رسما مخالفت‌مان را اعلام کردیم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی درباره تعداد پزشکان کشور و مباحث مطرح درباره کمبود پزشک، گفت: تعداد زیادی از پزشکان کشور و از جمله پزشکان عمومی زیادی بیکارند و معنای آن، این است که بسته به آمارها و استانداردها کمبود پزشک نداریم و مشکل آن است که نتوانسته‌ایم شرایط اقتصاد سلامت و به کارگیری نیروها در مناطق مختلف از جمله مناطق محروم را تامین کنیم.

وی افزود: بنابراین اگر چند برابر حال حاضر نیز پزشک تربیت شود ولی زیرساخت‌ها، اقتصاد سلامت و شرایط کار و زندگی در بیمارستان‌های مناطق محروم فراهم نشود، طبیعتا نه تنها مشکلی حل نخواهد شد، بلکه مشکل دیگری هم اضافه می‌شود که همان بیکاری پزشکان است و بی‌تردید این موضوع ضربه سنگینی برای کشور خواهد بود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی به هزینه‌های تربیت دانشجوی پزشکی اشاره کرد و گفت: بر اساس محاسبات ما و بر اساس نوع دانشکده بین ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان بابت تربیت دانشجوی پزشکی هزینه می‌شود. حال در نظر بگیرید اگر از این هزینه استفاده بهینه نشود چه اتفاقی می‌افتد؛ قاعدتا فارغ‌التحصیلان یا به حرفه‌ای دیگر روی می‌آورند یا از کشور خارج می‌شوند و آمارها در این زمینه برای ما نگران کننده است.

وی درباره مهاجرت پزشکان گفت: بر اساس ارزیابی ما مهاجرت پزشکان در سال و در حوزه عمومی حدود ۴۰۰ نفر است و در حوزه پزشکان متخصص هم بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ نفر است. البته این آمار کاملی نیست؛ چراکه ما در آمارهایمان به همه منابع دسترسی نداریم.

ظفرقندی درباره آمار پزشکان بیکار نیز گفت: در سازمان نظام پزشکی حدود ۸۵ هزار پزشک عمومی شماره نظام پزشکی دارند، اما از این میان تنها حدود ۴۰هزار نفر پروانه کار و طبابت گرفته‌اند؛ بنابراین قاعدتا تعدادی از این پزشکان یا به حرفه‌های دیگر روی آورده‌اند یا از کشور خارج شده‌اند.

رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: در هر حال، ما نمی‌گوییم که نسبت پزشکان‌مان به جمعیت کشور ایده‌ال است و به عنوان مثال در سطح کشورهای اسکاندیناوی و غیره است، ولی در حد منطقه خودمان عددش قابل قبول است و آن چه که باید به آن پرداخته شود، توزیع نیروهای پزشکی و منابع مرتبط با آن است و این موارد باید اصلاح شوند. در غیر این صورت افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی تنها باعث کاهش کیفیت و کاهش سطح علمی و عملی جامعه پزشکی می‌شود.

منبع: ایسنا

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *