جزئیات تعطیلی ادارات در هفته آینده

به گزارش تجارت‌نیوز، چمشید انصاری، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری پنجشنبه شب شبکه دو سیما گفت: اصل بر این است که ادارات در هفته آینده تعطیل هستند مگر کارکنانی که حضور آن‌ها به تشخیص بالاترین مقام دستگاه، ضروری تشخیص داده شود.

وی افزود: امیدوارم طرح جامع مدیریت هوشمند شیوع بیماری کرونا بتواند موفقیت های لازم را بدست بیاورد.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور ادامه داد: طرحی که در ستاد ملی کرونا تصویب و از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ شده است برای هر سه وضعیت زرد و نارنجی و قرمز, حدنصاب‌هایی از کاهش نیرو را پیش‌بینی کرده است و اصلا بحث دورکاری مطرح نیست.

انصاری اضافه کرد: به اداراتی که زیرساخت‌های لازم در آنها مستقر شده است و کارکنان آنها می توانند کار خود را از راه دور انجام دهند, اجازه داده و تکلیف کرده‌ایم که از دورکاری استفاده کنند اما چون این اواخر شرایط، خیلی پیچیده شد و آمار مبتلایان و فوتی‌ها بالا رفت، ستاد ملی کرونا برای قطع زنجیره شیوع بیماری کرونا، این تصمیم را گرفت که اساساً خدمات ضروری را جدا کنیم و خدمات غیرضروری را به عقب بیاندازیم.

وی ادامه داد: بنابراین صرفاً دستگاه‌هایی که خدمات ضروری را ارائه می‌کنند و نمی‌شود آن خدمات را تعطیل کرد و دستگاه‌هایی که مأموریت‌های اساسی دارند مانند استانداری‌ها و فرمانداری‌ها لازم است کارکنانشان در اداره حضور یابند.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: بنا بر این بود که در شرایط قرمز، حداکثر تا یک سوم کارکنان در محل کار حضور داشته باشند و مدیران می‌توانند کمتر از یک سوم از کارکنان خود را هم سازماندهی و بکارگیری کنند.

انصاری افزود: با توجه به توفیقاتی که در هفته نخست، پیش آمد و نگرانی‌‌هایی که همکاران ما در وزارت بهداشت و درمان و وزارت کشور از تردد وسایل حمل ونقل عمومی به ویژه مترو در صبح‌ها داشتند رئیس جمهور دستور داد برای کمک به اجرای این طرح، فقط کارکنانی در اداره حضور یابند که بالاترین مقام دستگاه، حضور آنها را ضروری تشخیص دهد.

وی گفت: اصل بر این است که هفته آینده ادارات تعطیل هستند مگر کارکنانی که حضور آن ها با تشخیص بالاترین مقام دستگاه، ضروری تشخیص داده شود.

انصاری ادامه داد: این تصمیم در جلسه چهارشنبه هیات دولت گرفته و توسط رئیس جمهور ابلاغ شد.

وی همچنین از مردم خواست از مراجعه حضوری به ادارات خودداری کنند و کارهای اداری خود را برای حدود دو هفته عقب بیاندازند.

85 درصد مردم محدودیت‌های کرونایی را رعایت می‌کنند

معاون اجتماعی پلیس ناجا نیز با قدردانی از مردم برای رعایت مقررات محدودیت‌های ویژه کرونایی گفت: بر اساس آمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم، این مقررات و محدودیت را رعایت می‌کنند.

عین الله جهانی با اشاره به اینکه تعداد کمی این مقررات را رعایت نمی کنند، افزود: کسانی که پلاک وسیله نقلیه خود را مخدوش می‌کنند مرتکب جرم می‌شوند و بر اساس ماده 720 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، وسیله نقلیه این افراد، توقیف و خودشان به مراجع قضایی معرفی می‌شوند و مجازات حبس از 6 ماه تا یکسال را در پی دارد.

جهانی افزود: در تهران دادسرای ناحیه 36 ویژه راهنمایی و رانندگی به این تخلفات رسیدگی می‌کند.

وی اضافه کرد: آزادراه تهران قم در این هفته در مقایسه با هفته پیش از آغاز اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی، 82 درصد کاهش تردد داشته است.

جهانی ادامه داد: در آزاد راه رشت قزوین 78 درصد، جاده هراز 50 درصد، جاده چالوس 83 درصد و در مجموع در سطح کشور، 40 درصد کاهش تردد داریم.

معاون اجتماعی پلیس ناجا با بیان اینکه حدود 10 هزار و 169 نفر در کل مجموع نیروی انتظامی از جمله راهور و نیروی انتظامی در حال اجرای این طرح هستند، گفت: 2 هزار و 64 گروه گشتی در حال گشت زنی و نظارت بر اجرای این طرح هستند و در 1799 نقطه هم نیروی انتظامی مستقر هستند.

وی با اشاره به اینکه این رعایت‌ها به کاهش 48 درصدی فوتی‌های ناشی از تصادفات منجر شده است، افزود: 31 درصد تصادفات جرحی و 64 درصد تصادفات خساراتی کاهش یافته است که این موضوع ناشی از کاهش ترددها و افزایش نظارت‌ها و اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی است.

کاهش تردد 200 هزار نفری در مترو و اتوبوس

حسین قاسمی دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در روزهای نخست اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی شاهد کاهش تردد حدود 200 هزار نفری در مترو و اتوبوس بودیم.

وی ادامه داد: تعداد مسافران روزانه مترو از 700 هزار به 500 هزار مسافر و تعداد مسافران روزانه اتوبوس هم از 550 هزار به 350 هزار نفر کاهش یافته است.

قاسمی افزود: یکی از ویژگی‌های این طرح، کاهش تقاضا برای سفرهای روزانه بود که این موضوع با تمهیدات اندیشیده شده در حوزه‌های اداری، تجاری، بازرگانی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی محقق شد.

وی با بیان اینکه مشکل زیرساختی اساسی در حوزه حمل و نقل عمومی داریم، اضافه کرد: زیرساخت‌ها با تقاضاهای حوزه حمل‌ونقل عمومی، متناسب نیست و عقب ماندگی در طول این سال‌ها وجود داشته است.

دبیرکمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: این ستاد پیگیر آن است تا با اتخاذ تمهیداتی و با استفاده از اتوبوس‌هایی که در حوزه غیر شهرداری حضور دارند و با اتوبوس‌های جاده‌ای که در اختیار وزارت راه و شهرسازی و دیگر سازمان‌ها هستند و با افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی، این تناسب‌سازی را ایجاد کند.

قاسمی افزود: هماهنگی‌های نخست، برای این موضوع انجام شده است و هماهنگی‌های نهایی با وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و ستاد کل نیروهای مسلح در حال پیگیری است.

عامل اصلی افزایش تعداد مبتلایان، فعلا دورهمی‌هاست

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی گفت: مشابه این طرح را در آبان در دو مرحله برای 89 شهرستان انجام دادیم که تاثیر بسزایی داشت.

ایرج حریرچی ادامه داد: با این که شدت محدودیت‌ها از محدودیت‎های کنونی، کمتر بود منجر به این شد که تا سه روز پیش، 69 شهرستان از این 89 شهرستان، از وضعیت قرمز خارج و به وضعیت نارنجی و زرد تبدیل شوند و تعداد موارد بستری و مرگ هم به طرز قابل توجهی کاهش یافت.

وی با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها روند صعودی داریم و تعداد مرگ در کشور در حدود 25 روز گذشته به رقم‌های روزانه 460، 470 و 480 مورد رسیده است، گفت: با کاهش تردد در اثر اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی و با افزایش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، اطمینان داریم در آینده نزدیک، موارد سرپایی و بستری و مرگ و کاهش یابد.

حریرچی افزود: با افزایش آزمایش‌ها، موارد کشف بیماران کرونایی بیشتر می‌شود اما موارد بستری از حدود 2 هفته دیگر و موارد مرگ از حدود یک ماه دیگر کاهش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: با توجه به سرد شدن هوا و تجمع مردم در فضاهای بسته، گام نخست، کنترل افزایش مبتلایان است و سپس کاهش را شاهد خواهیم بود.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با توجه به میزان کاهش موارد بستری و مرگ درباره ادامه اجرایی این طرح، تصمیم‌گیری می‌شود و این موضوع به رفتار مردم بستگی دارد که فعلاً مردم رفتار بسیار خوبی داشته‌اند.

حریرچی افزود: عامل اصلی افزایش تعداد مبتلایان، فعلا دورهمی‌هاست که به این تعطیلات ربط ندارد و اثر روانی و ثانویه است.

وی اضافه کرد: ستاد ملی کرونا با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی و شرایط ابتلا درباره ادامه محدودیت تردد از ساعت 21 تا 4 صبح، تصمیم خواهد گرفت.

طرح جامع مدیریت هوشمند کرونا تا کنترل این بیماری ادامه می‌یابد

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: طرح جامع مدیریت هوشمند تا زمانی که کرونا در کشور بصورت بیماری واگیر وجود دارد دنبال خواهد شد.

انصاری افزود: در حال حاضر بیش از 450 شهر وضع زرد، نارنجی و یا قرمز دارند.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: مقرر شد دوشنبه هر هفته، وزارت بهداشت متناسب با نسبت مبتلایان در هر صد هزار نفر، وضع هر شهر را مشخص کند و با توجه به وضع اعلامی شهرها، محدودیت‌ها از روز شنبه با وضع جدید این شهرها تغییر پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه محدودیت‌ها تا زمانی که شهر به وضع سفید برسد ادامه خواهد داشت، افزود: زمانی که شهر به وضع سفید رسید کسب و کارها به روال عادی خود برمی‌گردند.

انصاری ادامه داد: کاری ارزشمند در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری وزارت بهداشت انجام شده که براساس آن کلیه افرادی که به عنوان مبتلا شناسایی می‌شوند با شماره ملی فرد رهگیری خواهند شد و همچنین ارتباط این سامانه با تمام محل‌های تجمع از قبیل فرودگاه‌ها، پایانه‌ها و راه‌آهن برقرار می‌شود و از هفته آینده دستگاه‌ها هم می‌توانند به این سامانه متصل شوند و کارکنان و مراجعه‌کنندگان را کنترل کنند.

وی گفت: در مرحله بعد مراقبت و خدماتی است که وزارت بهداشت با همکاری شوراهای محل و بسیج به مبتلایان می‌دهد تا آنها کمتر از خانه خارج شوند.

هزینه درمان افراد مبتلا به کرونا رایگان است

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور درباره میزان کارکرد کارکنان شرکتی و حق الزحمه ادارات هم گفت: براساس تصمیم دولت دستگاه‌ها مکلف هستند در این طرح کلیه افرادی که در دستگاه‌های دولتی اعم از نیروهای رسمی، پیمانی و قراردادی شاغل هستند و افرادی که از طریق شرکت‌ها بکار گرفته شده اند کاهش نیرو را درتمام این رده‌ها انجام دهند و تفاوتی میان کارکنان شاغل در ادارات و شرکت‌های طرف قرارداد با ادارات وجود ندارد.

وی افزود: از زمانی که کرونا در کشور شیوع پیدا کرد برنامه‌های مختلفی را برای مراقبت از کارکنان دولت و رعایت دستورالعمل‌ها در دستگاه‌های دولتی تدوین و ابلاغ کردیم.

انصاری گفت: تقریبا در بیشتر دستگاه‌های دولتی، کارکنان بصورت عمومی و یا برای افرادی که احتمال ابتلا به کرونا را داشتند آزمایش‌های لازم و تست‌های کرونا انجام شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کارکنان دولت از سیستم درمانی خوبی برخوردار هستند و بیشتر دستگاه‌ها بیمه مکمل دارند هزینه انجام تست و آزمایش کرونا برای کارکنان دولت جای نگرانی ندارد.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: اکنون کلیه افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند دولت هزینه درمان آنها را توسط وزارت بهداشت بصورت رایگان انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: مدیران ادارات باید باحداقل کارکنان به مردم ارائه خدمت دهند.

برخورد با واحدهای صنفی مشمول گروه قرمز در صورت نیمه باز و باز بودن

مجتبی صفایی، سخنگو و نایب رئیس اتاق اصناف ایران درباره همکاری صنوف در این طرح گفت: در بیشتر شهرهای کشور، بازارها تعطیل هستند و اصناف هم همکاری لازم را داشته اند.

وی ادامه داد: در سراسر کشور گشت‌های مشترک به همراه نماینده دادستان برای نظارت بر اصناف حضور دارند.

صفایی با اشاره به اینکه هر واحد صنفی که مشمول گروه قرمز است باید تعطیل باشد، افزود: در صورت نیمه باز و باز بودن این مغازه‌ها با آنها برخورد خواهیم کرد.

وی درباره صنف شیرینی و آجیل هم گفت: طبق دستورالعمل‌های ابلاغی این صنف جزو گروه 2 هستند و در شهرهای قرمز تحت هیچ شرایطی حق فعالیت ندارند و مردم در صورت مشاهده می‌توانند با شماره 190 وزارت بهداشت و 124 وزارت صمت گزارش دهند و گروه‌های نظارتی در هر ساعتی از شبانه روز با آنها برخورد خواهد کرد.

وی ادامه داد: اجرای این دستورالعمل‌ها، همراهی با دولت و سلامت کشور در جهت کاهش شیوع بیماری کرونا است.

صفایی درباره تسهیلات به اصناف در اجرای طرح محدودیت‌های کرونایی گفت: همین طور که اصناف در این شرایط همراهی می‌کنند دولت هم منطبق با همکاری آنها بسته‌های تشویقی برای آنها در نظر بگیرد.

محدودیت‌های کرونایی ادامه پیدا می‌کند

حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره زمان محدودیت‌ها در شهرهای قرمز گفت: دوشنبه هر هفته وضع شهرها در ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می‌شود و متناسب با وضع شهرها محدودیت‌های پیش‌بینی شده اعمال می‌شود.

وی با بیان اینکه این طرح بصورت جامع و هوشمند دیده شده است، ادامه داد: هر زمان وضع شهرها تغییر پیدا کند محدودیت‌ها متناسب با وضع شهرها اعمال می‌شود و یکی از دلایلی که موجب برنامه‌ریزی این طرح شده، مزمن شدن وضع بیماری کرونا در کشور است.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستادملی مقابله با کرونا گفت: با توجه به اینکه در بسیاری از شهرها با وضع قرمز روبرو هستیم پیش بینی شده تا این طرح ادامه پیدا کند.

جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا در ادامه برنامه درباره تردد خودروهای غیر بومی در شهرها گفت: براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، خودروهایی که غیر بومی هستند ممنوعیت تردد داشته و جریمه خواهند شد ولی اگر افراد با خودروهای غیر بومی، اسنادی را مبنی بر سکونت یا اشتغال را ارائه دهند پلیس جریمه نخواهد کرد و همچنین اگر افرادی با دوربین جریمه شده باشند حتما بعد از پایان طرح محدودیت‌ها با ارائه اسناد به واحد اجرائیات راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند و اعتراض آنها بررسی و در صورت اثبات، جریمه اصلاح و حذف خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 60 درصد مراجعه کنندگان مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک افراد با وکالتنامه هستند.

جهانی افزود: روزانه حدود 20 هزار مراجعه کننده در مراکز شماره‌گذاری داریم که اکنون این مراکز براساس مقررات تعطیل هستند ولی مقرر شد افراد دارای وکالتنامه در صورتی که اعتبار مدت وکالت آنها بعد از 99/9/1 منقضی شود دقیقا همان مدت به وکالتنامه آنها اضافه خواهد شد و جای نگرانی نیست.

وی گفت: البته افراد باید قبل از مراجعه به مراکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک نوبت‌دهی اینترنتی را انجام دهند.

جهانی درباره احتمال تصادف در ساعات 21 تا 4 صبح هم گفت: در صورت بروز تصادف در این ساعات هم پلیس مراجعه و در صورت نیاز کروکی را ترسیم می‌کند و شرکت‌های بیمه هم مسئولیت خود را انجام خواهند داد.

وی ادامه داد: خودروهایی که معاینه فنی آنها به اتمام رسیده با توجه به تعطیلی مراکز معاینه فنی شامل استثناءمی شوند و از طریق دوربین جریمه نخواهند شد، همچنین مرکز شماره گذاری اینترنتی در مرکز تعویض پلاک میثم فعال شده است.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *