دسترسی ٩٠درصدی به خدمات الکترونیکی در دولت دوازدهم

رسانه کلیک – آذری جهرمی در هجدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات که عصر دیروز با حضور مقامات مربوطه برگزار شد از دسترسی ٩٠درصدی به خدمات الکترونیکی در دولت دوازدهم خبر داد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در هجدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات که عصر دیروز با حضور حسن روحانی، رییس جمهور دولت دوازدهم برگزار شد گفت: اکنون امکان دسترسی به خدمات الکترونیکی در ٩٠ درصد روستاهای کشور با تلاش دولت تدبیر و امید فراهم شده است.

هجدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات با حضور رییس جمهور، رئیس مرکز ملی فضای مجازی، وزیر اقتصاد و وزیر آموزش و پرورش عصر دیروز ۱۰ آذر ۹۹ برگزار شد و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه گفت: در جلسه هفدهم شورای اجرای فناوری اطلاعات مصوبه‌ای برای پیاده‌سازی سامانه جامع تجارت به تصویب رسید که اثرات زیادی در حوزه شفافیت، مبارزه با فساد و تسهیل خدمات‌رسانی به مردم را به دنبال دارد.  

جهرمی ضمن اشاره به بهره‌برداری بخشی از قابلیت‌های کارکردی این سامانه در بهمن‌ ماه به مناسبت دهه فجر افزود: دولت ۵ هزار و ۷۰۰ خدمت شناسنامه دار دارد که باید به مردم ارایه شود. از این تعداد ۳هزار و هفت خدمت قابلیت الکترونیکی شدن دارند و نزدیک ۸۰ درصد این خدمات تا امروز الکترونیکی شده‌اند. اکنون در ۹۰ درصد روستاهای کشور امکان دسترسی به خدمات الکترونیکی با تلاش دولت تدبیر و امید فراهم شده است.  

از دستگاه‌های پیشرو در دولت الکترونیک می‌توان به وزارت اقتصاد و دارایی اشاره کرد. این وزارت‌خانه ۳ خدمت از خدمات بسیار مهم دولت الکترونیک را اجرایی کرده در توسعه سیستم الکترونیکی و دیجیتال کردن خدماتش عملکرد خوبی داشته است. بر اساس اعلام وزیر ارتباطات، سامانه جامع خزانه‌داری الکترونیکی، مجامع الکترونیک و سامانه جامع توزیع سود سهام آمده رونمایی است امروز و با صدور دستور رییس جمهور آغاز به کار خواهند کرد.

وزیر ارتباطات همچنین افزود: اقداماتی متناسب با ساختاری که در مصوبه بود به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد. برای اجرایی شدن استفاده از سامانه جامع تجارت که مدیریت مرکزی اجرای آن با وزارت صمت است، دستگاه‌های متعددی همکاری داشتند.

وی گفت: وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان گمرک، وزارت راه‌ وشهرسازی، سازمان بنادر دریانوردی و فرودگاها، سازمان راه‌داری و حمل‌ونقل جاده‌ای، شرکت‌های حمل‌ونقل و همچنین انبارهای بخش خصوصی (بخشی) ‌به فعالان اقتصادی کشور اختصاص داشت، وزارت جهاد کشاورزی در این مقوله نقش مهمی داشتند.

آذری جهرمی با اشاره به نقش مهم  بیمه مرکزی و بانک مرکزی که نقش مهمی در حوزه تجارت دارند نیز در اجرای این سامانه دخیل بوده‌اند، افزود: ۲۲ سازمان و دستگاه هم وظیفه صدور مجوز و نظارت بر استانداردهای حوزه تجارت را برعهده دارند که آن‌هم برای اجرا این سامانه وظایفی را برعهده گرفتند.

جهرمی تصریح کرد: پیاده‌سازی این سیستم پیچیده و الکترونیکی کردن این وظایف بسیار سنگین است اما خوشبختانه تمامی این سیستم مطابق با برنامه‌ریزی خوب بین دستگاه‌ها و نظارتی که دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و دفتر ریاست جمهوری داشته‌اند به نتیجه رسیده است.  

او با تاکید بر همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای اجرای این پروژه عنوان کرد: افتخار این را دارم که بگویم مطابق با گام اول اجرای سامانه جامع تجارت که مقرر بود ۷۰ درصد سامانه تا تاریخ ۹.۹.۹۹ اجرایی شود که به این دستاورد رسیده‌ایم.  

کارکردهای اصلی این سامانه از روز گذشته قابل ارائه شده است و براین اساس تمام اطلاعات موجود در وزارتخانه‌ها در این سامانه یک‌پارچه شده است.  

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: زمانی در حوزه تجارت الکترونیکی آمار را وزارت صمت اعلام می‌کرد، یک زمان بانک مرکزی، گمرک و در کنار آن بخش خصوصی هم ادعاهایی را مطرح می‌کرد. تعدد آمار و اینکه هرکسی از موضع خودش به مسئله نگاه می‌کرد سردرگمی در برنامه‌ریزی و عدم شفافیت را به دنبال داشت که بسیار مسئله آزادهنده‌ای بود.  

جهرمی اضافه کرد: امروز تمامی این اطلاعات یکپارچه شده است. اکنون یک داشبورد مرکزی داریم که کل اطلاعات تجارت در حوزه واردات، صادرات و توزیع کالا را به صورت برخط و لحظه‌ای به مخاطب نشان بدهد.

بحث بعدی مربوط که در این جلسه مطرح شد، در رابطه با بازرگانان کشور بود که این افراد برای امر صادارات و واردات باید به دستگاه‌های متعددی مانند وزارت صمت، بانک مرکزی، گمرک مراجعه می‌کردند. این سامانه مراجعه بازرگانان به دستگاهای مختلف را به صفر می‌رساند. این اتفاق هم گردش کار مردم در سیستم دولت الکترونیکی را به صورت شفاف مشخص و از فساد و رانت‌ها جلوگیری می‌کند. ضمن اینکه تسهیل ارایه خدمات را به دنبال دارد.  

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *