حضور وزیر ارتباطات در اینستاگرام چگونه است؟ | نگاهی به حضور و تعامل مخاطبان با او

وزیری که اهل شبکه‌های اجتماعی نبود

عیسی زارع‌پور که حالا یکی دو هفته‌ای می‌شود صفحه اینستاگرامش را راه‌اندازی کرده و بیش از 10 پست هم منتشر کرده است، در روزهای آغاز به کارش در وزارتخانه اعلام کرده بود که تمایلی به عضویت و حضور در شبکه‌های اجتماعی گوناگون ندارد و ترجیح می‌دهد تمرکزش را معطوف کارش کند.

این نکته به اولین انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی از او تبدیل شد و در روزهایی که تصویب طرح صیانت هم حسابی داغ بود، کاربران نوشتند وزیری که در شبکه‌های اجتماعی حضور ندارد و از جریانات این شبکه‌ها بی‌خبر است، چطور می‌تواند در خصوص شبکه‌های اجتماعی تصمیم‌گیری کرده و از حقوق کاربران این فضاها دفاع کند.

زارع‌پور در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی خود در مقام وزیر وزارتخانه ارتباطات، در پاسخ به این انتقادات گفت: «در شبکه‌های اجتماعی هستم اما ترجیح می‌دهم وزیر برقراری ارتباطات باشم تا وزیر رسانه.»

وی افزود: «برای ارتباط خانوادگی و برقراری ارتباط با دانشجویان همه‌ساعته آنلاین هستم و پاسخگوی ایمیل نیز هستم. اما فرصت زیادی برای حضور در شبکه‌های اجتماعی ندارم. نباید توقع داشت که در همه ساعت‌ها در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشم و پاسخ بدهم. در حال حاضر نیز روزانه پیام‌های بسیاری از اکانت‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دارم دریافت می‌کنم. اگر بخواهم به تمام پیام‌ها پاسخ بدهم و حضور مداوم داشته باشم، باید کل کارم را تعطیل کنم. اما نگاه منفی به شبکه‌های اجتماعی ندارم.»

زارع‌پور در این گفت‌وگو با اعلام شماره تلفن شخصی‌اش از مردم خواست که برای برقراری ارتباط با او و بیان مشکلاتشان، برایش پیامک ارسال کنند.

همچنین مدتی بعد لینک گفت‌وگوی مستقیم صوتی مردم با وزیر ارتباطات در پرتال اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزوده شد تا مردم با ثبت‌نام در این بخش بتوانند برای گفت‌وگو با وزیر وقت بگیرند.

مقاومت شکست؛ عضویت در 9 شبکه مجازی

با وجود مخالفت اولیه وزیر ارتباطات مبنی بر عضویت در شبکه‌های مجازی، او از اواخر ماه گذشته در 9 شبکه مجازی عضو شد تا هم بتواند ارتباط بی‌واسطه‌تری با مخاطبان داشته باشد و هم خودش به عنوان وزیر ارتباطات، بیشتر در جریان مقتضیات ارتباط در این شبکه‌ها قرار بگیرد.

آی‌گپ، ایتا، بله، روبیکا، سروش، گپ، روبینو، لینکدین و اینستاگرام 9 شبکه‌ مجازی بودند که وزیر ارتباطات با شناسه EisaZarepour در آن‌ها اکانت ساخت که در این بین اینستاگرام پرمخاطب‌ترین این شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شود.

صفحه رسمی اینستاگرام وزیر ارتباطات دولت سیزدهم که تا این لحظه 15 پست و 5 هزار دنبال‌کننده دارد

با این حال زارع‌پور برخلاف بسیاری دیگر از مسئولان دولتی و سیاسی، نسبت به عضویت در توییتر که شبکه‌ای فیلتر شده محسوب می‌شود، مقاومت دارد.

او که پیش از این گفته بود خط قرمزش حضور در شبکه‌های اجتماعی ممنوع شده توسط جمهوری اسلامی است، به تازگی در اولین نشست مطبوعاتی وزارتخانه ارتباطات در دوران وزارتش اعلام کرد: «اینکه فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی قانونی است یا خیر را تفسیر نمی‌کنم؛ اما به عنوان وزیر ارتباطات پایبند به آنچه که قانون جمهوری اسلامی گذاشته است، هستم. من اکانت‌های مختلفی در فضای مجازی دارم و در شبکه‌های اجتماعی فیلتر نشده عضو هستم.»

او همچنین با اشاره به حضور معاونانش و دیگر مسئولان وزارت ارتباطات در توییتر افزود: «اینکه مدیرانمان در توییتر و دیگر شبکه‌های فیلتر شده حضور دارند، تصمیم شخصی است نه سازمانی. اینکه باشند و نباشند با اختیار خودشان است و ما محدودیتی برای آن‌ها ایجاد نکرده‌ایم.»

محتوای اینستاگرام وزیر ارتباطات چیست؟

گرچه اینستاگرام شبکه‌ای بدون محدودیت برای به اشتراک گذاشتن تصاویر محسوب می‌شود و خیلی‌ها در سال‌های اخیر ترجیح داده‌اند بخش‌هایی از زندگی‌شان را به این فضا بیاورند و به نمایش بگذارند، با این حال به نظر می‌رسد عیسی زارع‌پور تمایلی به این قضیه و به اشتراک گذاشتن زندگی شخصی‌اش -برخلاف وزیر ارتباطات پیشین- ندارد.

او در 15 پستی که تا لحظه نگارش این مطلب منتشر کرده است، عموما در خصوص مسائل ارتباطی و مسئولیت‌هایش در وزارتخانه سخن گفته، بازدیدها و اقداماتش را منعکس کرده و در این بین فعلا فقط یک پست نامرتبط به وزارتخانه در صفحه‌اش دیده می‌شود که در آن شب یلدا را تبریک گفته است.

حضور وزیر ارتباطات در اینستاگرام

حضور وزیر ارتباطات در اینستاگرام

از طرف دیگر به نظر می‌رسد مخاطبان هم فعلا این رویه او را پذیرفته‌اند و در جواب لحن رسمی و دولتی زارع‌پور، آن‌ها هم مشکلاتشان را با بیانی رسمی‌تر و جدی و به دور از طنزهای مختص فضای مجازی با او به اشتراک می‌گذارند.

انتقاد از پایین بودن و بی‌کیفیت بودن سرعت اینترنت و اعتراض نسبت به تصویب طرح صیانت از جمله اصلی‌ترین شکایت‌هایی است که کاربران متعدد با وزیر ارتباطات دولت سیزدهم به اشتراک گذاشته‌اند.

کاربران در روزهایی که شایعات محدود شدن شبکه‌های اجتماعی خارجی چون اینستاگرام کماکان داغ است، چشم‌انتظار ارتباط بی‌واسطه‌تر و صمیمانه‌تر وزارت ارتباطات در ادامه فعالیتش در فضای مجازی هستند.

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *