با اقتصاد نفتی، کارآفرینی از بین رفته است

به گزارش تجارت‌نیوز، سورنا ستاری در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه یکی از ضعیف‌ترین پارک‌های علمی فناوری کشور ما پارک خوزستان است گفت: ما در هر استانی که اقتصاد نفتی داشتیم کار آفرینی از بین رفته است. آرزوی هر فارغ‌التحصیل دانشگاه استخدام است و همین اقتصاد نفتی کار آفرینی را نابود کرده است. در حالی که استخدام بزرگترین خیانت ما نسبت به فرزندانمان است.

به نقل از ایرنا، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمار فرار مغزها درست نیست و این آمارها روی یک کمپین سوار می‌شوند، گفت: اتفاقا باید در برخی از رشته‌ها تشویق کنیم که برخی دانشجویان به خارج بروند ولی همزمان باید سیاست های بازگشت را اعمال کنیم و در این حوزه ضعف داریم ولی از ۵-۶ سال گذشته اقداماتی در این خصوص انجام داده ایم.

وی گفت: با برنامه ریزی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نسبت به بازگشت ایرانیان تحصیل کرده خارج از کشور انجام داده، به طور میانگین در ماه دو نخبه به کشور بر می‌گردند.

توسعه وابسته به فرهنگ است

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با بیان اینکه قبلا فکر می‌کردم توسعه مفهومی سخت‌افزاری است، گفت: بعد از یک مدت به این نتیجه رسیدم بیش از هر چیز توسعه مفهومی نرم افزاری است و الان به این نتیجه رسیدم که توسعه وابسته به فرهنگ است.

ستاری بیان کرد: اگر بخواهیم خودروساز شویم باید طراحی کنیم و خط خودروسازی بسازیم و کارخانه‌ای که چهار مهندس و بخش تحقیق و توسعه نداشته باشد، صرفا کارخانه است و صنعت نیست.

ما صنعت نداریم، فقط کارخانه داریم

معاون رییس‌جمهور با بیان اینکه نیروی هوایی کشور دهه ۵۰ بسیار قابل افتخار بود ولی وقتی جنگ شروع شد، مشخص شد هیچ چیز ندارد و حتی نمی‌تواند به اینها دست بزند، افزود: کشورهای اطراف فکر می‌کنند چیزی دارند و ما برخی جاها فکر می‌کنیم که صنعت داریم در حالی که ما صنعت نداریم و فقط کارخانه داریم.

وی با بیان اینکه کرونا آزمونی سخت برای کشور بود و حتی اگر پول هم پرداخت می‌شد ونتیلاتور و ماسک هم به ایران نمی‌دادند، گفت: هنر ما در توسعه شرکت ها بود و به همین دلیل از سی تی اسکن گرفته تا ماسک در داخل تولید می شود.

ستاری خاطرنشان کرد فناوری خریدنی و پولی نیست بلکه یاد گرفتنی است و یکی از اشتباهات کشور بعد از انقلاب خرید تکنولوژی بوده است. فناوری ها را شرکت‌های خصوصی توسعه می‌دهند نه دولت‌ها.

معاون علمی رئیس جمهور با بیان اینکه باید ساختاری درست شود که بخش خصوصی در پژوهش سرمایه گذاری کند، گفت: نفوذ تکنولوژی در شرکت ها در حال انجام است گرچه بخشی از دولت و بدنه سنتی بخش خصوصی با آن مقابله می‌کنند، که باید با این مسئله مقابله کنیم.

وی با اشاره به اینکه دولت ها همواره در برابر تغییرات و نوآوری ها می ایستند و در ایران این مقاومت خیلی سنگین‌تر است چون دولت چاق است، ادامه داد: باید با هرچیزی مبارزه کنیم و هزینه دهیم.

ستاری در پاسخ به سوالی در مورد مشکلات صنعت خودروسازی تصریح کرد: نطفه برخی صنایع از اول صنعت نبوده بلکه کارخانه بوده و با مونتاژ شروع شده است و اینگونه است که موقع تحریم از چین خودرو می‌آوریم و وقتی تحریم نیستیم از فرانسه وارد می کنیم.

وی افزود: پیشرفت هایی در خودرو داشته ایم و باید آینده این صنعت را ببینیم و بازیگران جدید در بخش خصوصی تعریف کنیم.

معاون علمی رئیس جمهور ضمن تاکید بر اینکه اتفاقی که باید در خودروسازی بیفتد اتفاقی است که برای شرکت‌های اپل و تسلا افتاد و آن نوآوری بود، گفت: اگر بخواهیم خودروساز شویم باید طراحی کنیم و خط خودروسازی بسازیم و کارخانه ای که چهار تا مهندس و بخش تحقیق و توسعه نداشته باشد کارخانه است و صنعت نیست.

وی افزود: اصلاح سیستم خودرو زمانی اتفاق می افتد که خودروساز خودش خودرو طراحی کند و آن موقع می‌توانیم بگوییم دارای صنعت خودرو هستیم.

کار آفرینی با فرهنگ بچه پولداری سازگار نیست

ستاری با بیان اینکه اقتصاد نفتی کار آفرینی را در کشور نابود کرده و آرزوی جوانان، استخدام است، تصریح کرد: استخدام، بزرگترین خیانتی است که به بچه هایمان می‌کنیم.

وی افزود: در جامعه ای که آرزوی جوانان آن استخدام شدن باشد، فاجعه است و نوآوری در سیستمی که کارمند آن هشت صبح کارت بزند و چهار بعد از ظهر خارج شود، بیرون نمی آید و عوض کردن ساختار اقتصاد نفتی یک مبارزه است که باید رخ دهد.

ستاری با بیان اینکه توسعه اقتصاد دیجیتال یک فرهنگ است باید اتفاق بیفتد، تصریح کرد: در حوزه پیام رسان‌ها مشکل تکنولوژی نداریم و مشکل فرهنگی هست که شکل نمی‌گیرد.

معاون علمی رئیس جمهور تاکید کرد: کار آفرینی با فرهنگ بچه پولداری سازگار نیست و تمام کارآفرینان موفق از درون گاراژ و زیرزمین و با قرض و سختی بیرون آمده‌اند.

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *