خلع ید برای سازماندهی زمین‌های شهرک‌های صنعتی

به گزارش تجارت‌نیوز، اگرچه تاکنون امتیاز واگذاری زمین‌های شهرک‌های صنعتی تنها داشتن مجوز تاسیس بود، اما حالا اراضی به فعالان اقتصادی که توان کار اقتصادی داشته باشند می‌رسد.

به نقل از تسنیم، رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: زمین‌های واگذار شده در شهرک‌های صنعتی اگر منجر به بهره‌برداری و تولید نشوند خلع ید می‌شود.

علی رسولیان افزود: با توجه به سیاست‌های وزارت صمت به ویژه توازن بخشی صنعتی در سطح کشور امسال رویکرد متفاوتی اتخاد کردیم که یکی از آن در واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی است. بر این اساس زمین در شهرک‌های تقاضا محور به افرادی که اهلیت دارند واگذار می‌شود.

رسولیان اضافه کرد: در سال‌های گذشته تنها مسیر واگذاری زمین، داشتن مجوز تاسیس بود. یعنی هرکسی که مجوز تاسیس داشت می‌توانست در شهرک‌ها، زمین را در اختیار بگیرد، اما امسال در شهرک‌هایی که تقاضا محور است ارزیابی کیفی مبتنی بر شاخص‌های قابل اندازه‌گیری وجود دارد. یعنی اراضی عملا به فعالان اقتصادی موجود که توان کار اقتصادی دارند تحویل می‌شود. البته در چهارچوب سامانه الکترونیکی شفاف؛ نحوه واگذاری، قیمت‌ها، محل‌ها، همچنین نحوه پرداخت اقساط همه مشخص است و فعال اقتصادی هم می‌تواند با استفاده از سامانه، زمین را در اختیار بگیرد این کار خیلی کمک می‌کرد تا کسانی که زمین در اختیار می‌گیرند افراد اقتصادی، توانمند و عملا کسانی باشند که بتوانند تولید را رقم زنند.

وی گفت: درخصوص اراضی که در سال‌های گذشته واگذار شده، هم‌اکنون مسیر جدی خلع ید را پیش می‌بریم. زمین‌هایی که زمان زیادی از واگذاری آن‌ها گذشته و همچنان راکد و غیرفعال هستند برای آن‌ها تقسیم‌بندی مناسبی انجام شده است.

۲۵۵ هتکار زمین خلع ید شدند

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی افزود: سال گذشته بیش از هزار و ۸۰۰ پرونده به مراجع قضایی ارجاع شد و حداقل ۹۰۰ هکتار زمین در دو روش، استفاده از محاکم قضایی و تفاهم‌نامه به دولت، برگشت داده شد.

علی رسولیان با اشاره به اینکه در شش ماه نخست امسال، تقریبا ۲۲۵ هتکار زمین را در دادگاه خلع ید کردیم، گفت: در یک اتفاق بسیار خوب، بیشتر فعالان اقتصادی که زمین گرفتند مقدمات اجرایی کار را فراهم کردند. یعنی مسیر ایجاد واحد تولیدی و تکمیل طرح‌ها را پیگیری می‌کنند ما هم در این زمینه به جد پیگیر هستیم البته کسانی که به هر دلیلی طرح را به بهره‌برداری نرسانند خلع ید می‌شوند.

 رسولیان در مورد زیر ساخت‌های شهرک‌های صنعتی هم افزود: دو زیر ساخت بسیار مهم در شهرک‌ها مدنظر است. نخست اینکه در طول یک سال گذشته با تاکید وزیر صمت برای تامین زیر ساخت‌های برق، برای ساخت بیش از ۹۳ پست برق مشارکت کردیم از این ۹۲ پست برق، بخشی از آن مصوبات دولت است که امیدواریم تا ۲ سال آینده زیرساخت تامین برق در شهرک‌ها را کامل کنیم.

وی ادامه داد: اقدام دوم را در زمینه آب به‌صورت جدی پیش می‌بریم، بازچرخانی آب صنعت را هم در حوزه صنعت و هم در حوزه آب شرب در پیش گرفتیم که امیداوریم بتوانیم از مسیر تحویل تسویه پساب‌های شهری، آب درازمدت و مفید را برای صنایع تامین کنیم.

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند درصد آب موردنیاز صنعت از این طریق تامین می‌شود گفت: با توجه به برآور‌دهایی که انجام شده حدود یک میلیارد متر مکعب پساب شهری در سطح کشور وجود دارد که نسبت به میزان آبی که هم‌اکنون در صنایع استفاده می‌شود حجم بسیار خوبی است و امیدواریم بتوانیم حدود ۵۰۰میلیون متر مکعب از این میزان را استفاده کنیم.

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *