مسیر مذاکره برای رفع تحریم ها باز است

به گزارش تجارت‌نیوز، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آغاز نشست خبری هفتگی خود، در پاسخ به سوالی در مورد افزایش تنش‌ها بین جمهوری آذربایحان و ارمنستان گفت: با مقامات ارمنستان و آذربایجان در تماس هستیم. مقامات ارمنستان نسبت به احتمال درگیری جدید از سوی آذربایجان اظهار نگرانی کرده بودند اما مقامات آذربایجان به ما پیام دادند که قصدی برای حمله نظامی ندارند.

وی ادامه داد: بر اساس اظهارات مقامات آذربایجان، رفت‌وآمدهای اخیر در منطقه مورد اشاره یک اقدام متعارف برای فصل زمستان است که رفت و آمد در آن مناطق در فصل زمستان سخت می‌شود.

مذاکرات برای رفع تحریم ها ادامه دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات رفع تحریم ها و این‌که آیا انجام این مذاکرات منوط به اجرای مبادله زندانیان و آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران است و یا اینکه همچنان در حال انجام است، تصریح کرد: مسیر مذاکره و گفت‌وگو بسته نیست و کانال‌های ارتباطی و تبادل پیام‌ها با واسطه همچنان باقی است.

وی با تاکید بر این که «انجام مذاکرات جدید منتفی نیست و ایران همواره تاکید کرده که از مسیر مذاکره برای رفع تحریم ها و دیپلماسی برای تامین حقوق ملت ایران و رفع تحریم های ظالمانه استفاده می‌کند»، گفت: همواره از ابتکارات در این زمینه استقبال کرده‌ایم. مسیر مذاکره بسته نیست و احتمالا انجام گفت‌وگوهای جدید دور از ذهن نیست. احتمال انجام گفت‌وگوهای جدید با واسطه وجود دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد: ایران نسبت به امنیت مرزهای مشترک خود با همسایگان شمالی‌اش حساس است و تحولات در این منطقه را با جدیت دنبال می‌کند. اطمینان می‌دهیم که مرزهای ایران، مرزهای امنی است و ایران با اقتدار از امنیت مرزهای خود حمایت و پاسداری می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره مراسم اربعین حسینی گفت: خدا را شکر کنگره جهانی اربعین در سال جاری با شکوه تمام و با برنامه‌ریزی خوبی انجام شد و در این جا بار دیگر از میزبانی کریمانه دولت و ملت عراق از زائران اربعین حسینی تشکر می کنیم.

کنعانی تاکید کرد: هماهنگی خوبی که بین مقامات دو کشور ایران و عراق برای برگزاری این راهپیمایی وجود داشت، مصداق بارز همکاری و هماهنگی سازنده بود که می‌توانیم آن را به دیگر حوزه‌ها نیز گسترش دهیم.

موعد اجرای توافق امنیتی ایران و عراق تمدید نمی‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد سفر اخیر «بافل طالبانی» رئیس حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق به ایران و ارتباط آن با توافق امنیتی ایران و عراق گفت: سفر این مقام از اقلیم کردستان عراق به ایران در چارچوب همکاری‌های مثبت و دوجانبه ایران و این منطقه است و هیچ ارتباطی با موعد اجرای توافق امنیتی ایران و عراق و چانه‌زنی برای تمدید موعد اجرای این توافق ندارد.
وی افزود: موعد اجرای این توافق امنیتی (۲۸ شهریور) تمدید نمی‌شود و ما این را به صراحت اعلام کرده‌ایم. اقدامات خوبی از سوی عراق برای اجرای این توافق انجام شده و نخست‌وزیر عراق نیز برای اجرای این توافق امنیتی تاکید کرده است.

آژانس نباید مورد سوءاستفاده برخی از کشورها قرار بگیرد

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در ارتباط با آغاز نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از امروز (دوشنبه) و مطرح‌شدن موضوع ایران در این نشست، با اشاره به همکاری‌های ایران و آژانس گفت: امیدواریم که این نشست در یک قالب حرفه‌ای برگزار شود و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بتواند در یک قالب حرفه‌ای و به دور از فشارهای سیاسی، ماموریت خود را انجام دهد.

وی تاکید کرد: آژانس یک سازمان حرفه‌ای و فنی است و نباید مورد استفاده و سوءاستفاده برخی از قدرت‌ها و کشورها برای اعمال فشار به دیگر کشورها قرار بگیرد.

گفت‌وگوهای فنی ایران و کویت درباره میدان آرش در حال دنبال‌شدن است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد میدان نفتی آرش و اختلافات ایران و کویت در این ارتباط و ادعای مطرح شده در بیانیه شورای همکاری خلیج فارس در این ارتباط که «ایران حقی از این میدان نفتی ندارد»، گفت: این یک موضوع فنی است و این موضوع در چارچوب گفت‌وگوهای فنی و کارشناسی بین ایران و کویت در حال دنبال‌شدن است.

وی با بیان این که حفظ حقوق کشور در عرصه‌های مختلف مورد توجه جمهوری اسلامی ایران است و در این ارتباط غفلت نمی‌کند.تاکید کرد: موضوعات حقوقی و فنی ماهیت خود را دارند و طرح این مسائل در فضای رسانه‌ای کمک‌کننده نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنان در مورد مانور مشترک نظامی آمریکا و ارمنستان نیز گفت: ما حضور نیروهای نظامی بیگانه در منطقه را مخل امنیت و ثبات می‌دانیم. ما بارها تاکید کرده‌ایم که امنیت در منطقه باید توسط کشورهای منطقه تامین شود.

وی افزود: نیروهای نظامی آمریکا هیچ‌گاه به‌دنبال ایجاد امنیت در منطقه نبوده‌اند و هر کجا که حضور پیدا کرده‌اند نه تنها باعث ایجاد امنیت نشده‌اند بلکه بی‌ثباتی را افزایش داده‌اند. انتظار داریم که کشورهای منطقه به سازوکارهای منطقه‌ای توجه داشته باشند و برای حل اختلافات مرزی خود به چارچوب‌های دو جانبه و یا منطقه‌ای توجه کنند.

هفته گذشته گفت‌وگوهای جدیدی درباره زندانیان ایرانی در ترکیه انجام شد

کنعانی همچنین با اشاره به گفت‌وگوهای کنسولی و قضایی اخیر میان ایران و ترکیه در مورد زندانیان ایرانی در این کشور گفت: پیش از این نیز گفت‌وگوهای دوجانبه انجام شده است. هفته گذشته نیز گفت‌وگوهای جدیدی انجام شد. در حال حاضر اطلاع دقیقی از نتایج گفت‌وگوهای اخیر انجام شده ندارم و ان‌شاالله پس از اطلاع از نتایج این گفت‌وگو، در این مورد اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

ایران با این دارایی‌های رفع انسداد شده، می‌تواند تمامی کالاهای غیرتحریمی را خریداری کند

کنعانی در ادامه این نشست یک ساعته که در محل وزارت امور خارجه برگزار شد، در پاسخ به سوال دیگری درباره گزارش روز گذشته خبرگزاری انگلیسی رویترز در مورد ارسال پول‌های بلوکه‌شده ایران از کره جنوبی به قطر در هفته آینده و بحث تبادل زندانیان و گزارش برخی رسانه‌ها درباره نحوه مصرف این دارایی‌ها تاکید کرد: موضوع رفع انسداد از دارایی‌های مالی ایران و موضوع تبادل زندانیان دو موضوع جدا از هم هستند و ماهیت آن‌ها متفاوت است.

او در این ارتباط توضیح داد: در موضوع تبادل زندانیان همواره اعلام کرده‌ایم که با توجه به ماهیت انسانی موضوع، آمادگی داریم بحث تبادل زندانیان را انجام دهیم و این موضوع مدت‌ها قبل می‌توانست رخ دهد اگر طرف آمریکایی همکاری می‌کرد و این را به موضوعات دیگر از جمله برجام ارتباط نمی‌داد.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان این که خوشبین هستیم که موضوع تبادل زندانیان بر مبنای تفاهمی که انجام شده ان‌شاءالله در آینده کوتاه نزدیک اجرایی و عملیاتی شود، گفت: در مورد رفع انسداد مالی و وصول دارایی‌های مالی ایران نیز بر اساس تفاهم صورت گرفته و روند اقداماتی که تا اکنون شاهد بودیم، امیدواریم طی روزهای آینده این انتقال به صورت کامل انجام گیرد و جمهوری اسلامی ایران به دارایی‌های خودش به صورت کامل دسترسی پیدا کند.

کنعانی در مورد نحوه مصرف این دارایی‌ها توسط ایران نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران با این دارایی‌ها و منابع مالی رفع انسداد شده، می‌تواند تمامی کالاهای غیرتحریمی را خریداری کرده و از آن به صورت کامل استفاده کند.

منبع: ایسنا

منبع

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *